NÉHÁNY MONDAT A CHI ( QI,CSI )-RŐL
2007.09.20. 15:18
Mi a Chi? Fogós kérdés! A Chi az, ami életet ad az élőlényeknek...
NÉHÁNY MONDAT A CHI ( QI,CSI )-RŐL
Chi ( csi,qi ) tudománya az ősidők óta létezik, és összefüggésben áll a művészetekkel, orvoslással és a filozófiákkal is. Mi a Chi? Fogós kérdés! A Chi az, ami életet ad az élőlényeknek. Indiában pránának nevezik; Japánban kinek. Annyira fontos része az ázsiai filozófiának, hogy szinte lehetetlen a Tai Chi, Aikido, Judo, Chi Kung, Akupunktúra, Shiatsu, stb. elsajátítása anélkül, hogy az ember alaposan megértené az Chi eredetét, hasznát és természe-tét. A Chi jelentését nehezen lehetne egy szóval megfogalmazni; ha mégis megpróbáljuk összefoglalni, akkor az „energia” szó áll a megoldáshoz legközelebb.
Kiegyensúlyozott chi
A Chi ( csi,qi )jelen van az egész univerzumban, s az élet természete a Chi jelenlétén nyugszik. A Chi az „egyetemes mozgás anyaga”; nélküle nincs élet, csak a halál van jelen. Nem látható, nem fogható, nem érinthető, de mégis érezzük jelenlétét. Ha egy páciensnek azt mondja az orvosa, hogy "mérges", a kínai doktor arra gondol, hogy a személynek stagnáló Chi-je van; ha nagyon le van gyengülve, akkor rossz (negatív) a Chi -je. Amikor egy Tai Chi Sifu-val (az egyetemes igazság őrzője) találkozunk, Chi -jének szintjét arcbőre ragyogásáról állapíthatjuk meg. Az arc és a bőr aurát sugároz. Akkor jó, ha ez békés jellegű. Az Aikido Sensei ( a tanár) erejét úgy mérhetjük, hogy mennyire fürge, és milyen a légkör a dojo-ban (az edzőteremben). A jó tanár tökéletes nyugalmat teremt, akárhol is legyen, és hatást gyakorol másokra ezzel a békés jelenlétével.
A chi eredete,mozgása
A különböző kínai orvoslásokban úgy ábrázolják a Chi-t, mint ami a belső szerveken és végtagokon keresztül energiacsatornákon áramlik . Egészség jelenléte esetén kiegyensú-lyozottan áramlik a Chi; az emberi szervezetben kering, s egyik szervtől a másikig halad a test egészében, tetőtől talpig, majd fordítva. A Chi végtelen áramlása az évszakok körforgásához hasonlítható a legjobban.
A chi mozgása
Amennyiben a Chi mozgását vizsgáljuk, azt figyelhetjük meg, hogy a Chi áramlás és gördülékenység tekintetében tökéletesen kiegyensúlyozott. Az elme nyugodt, így a szellem is az marad; a Chi méltóságteljesen és könnyedén áramlik át a testen, a szerveken, az izmokon és inakon. Ha az egyén mozgása nem kiegyensúlyozott és egyenletes, a Chi nem összpontosul a test központjában.
Éltető erő
A kínai szemlélettől elvonatoztatva az ókori tudósok szinte kivétel nélkül egyetértenek abban, hogy kezdetben a világon egyetlen őserő létezett. Ezt az erőt aztán ki-ki világnézete, felfogása és hite szerint nevesítette.
Az ősi kínaiak ezt a láthatatlan és kimeríthetetlen energiát a Sárkány mennyei leheleteként írták le. Ez az energia ott kering mindenütt, ám míg bizonyos helyeken megbecsülik, máshol egyszerűen eltűrik. Ezt az energiát Chi-nek ( csi,qi ) nevezik. A chi valamennyi lény életereje:
- aktív energia, amely felelős a változásokért
- minden szinten és mindenen áthatoló eneria, főleg a szelek és a vizek hordozzák
- apadó és áramló erő
- életerő, nélküle nem is létezne az élet
- a mindenség energiája, egyetemes erő, végtelen energia
A világban mindet a chi, az energia alkot. Személyiségünk, moz-gásunk, megjelenésünk, egészségünk, vágyaink és szokásaink mind a bennünk keringő chi tükörképei.
Chi és Li
A chi és a li az őserő két oldala. A chi a földön lakozik, míg li az égben.
A chi teremt mindent, ami az anyagi világhoz kötődik, és ami eszközzé lesz. A li határozza meg az élet rendjét és harmóniáját. A li maga a dolgok alkotó szelleme.
Az embernek, akárcsak valamennyi teremtett dolognak a világon, születése pillanatában meg kell kapnia a lit, amely meghatá-rozza természetét. De ugyancsak meg kell kapnia a chit, mert e nélkül nem lenne képes elnyerni formáját.
Ahogy a yin-yang is elválaszthatatlan egymástól, együtt alkotnak egy egészet, így van egymással a li-chi is.
A chi folyamatosan csökken és nő, erősödik és gyengül.
A li és chi nem más, mint az élettel teli lélek.
A világegyetem lélegzete
(nemcsak) A jógában különféle légzőgyakorlatokat használnak arra, hogy munkába állítsák a testben lévő Chi-t. Ezek a gyakorlatok különféle helyekre áramoltatják a chit (többek közt oda, ahol pang az energia), segítenek a felhalmozódott energia szükséges felszabadításában, és lecsendesítik az elmét, miközben a gyakorlatok végzője a légzésére koncentrál. Kínában és Indiában - és Ázsia más területein is - légzőgyakorlatokat és gyógynövényeket ajánlanak különféle betegségek kezelésére, például fekély, asztma, krónikus álmatlanság, magas vérnyomás esetén.
A Chi hanggal is továbbítható; ezt ki-nak nevezik japánul. A mesterek arra használják a különféle harcművészetekben, hogy anélkül győzzék le ellenfelüket, hogy hozzáérnének annak testéhez. Indiában úgy vélik, hogy a szent mantra képes a testben vagy elmében lévő blokkolt Chi felszabadítására és arra is, hogy a segítségével Chi -t juttassanak az univerzumból a testbe, hogy javítsák az egészséget, és növeljék a lélek nyugalmát. A Chi érdekes jelenség, és a kínaiak szerint a Chi-t tanulmányozni annyi, mint az életet tanulmányozni... addig tart, ameddig csak élünk. Végigkíséri egész életünket.
|