MI IS A PRÁNANADI?
2009.07.28. 11:04
A pránanadi két szanszkrit eredetű szóból alkotott kifejezés. A prána (प्राण) életerő, energia, a nadi ér, cső, csatorna, folyam – az Ájurvéda és a jóga központi fogalmai. A pránanadi tehát életenergia-csatornának fordítható. A módszer eredeti elnevezése „New Method”, Németországban és Nyugat-Európában egyaránt ezt használják. A pránanadi egy kifejezetten magyar szóalkotás.
A pránával való gyógyítás technikáját egy német származású tanító, Christian Weber, tizenhat évi tibeti képzés után hozta el a nyugati világba.Magyarországon 1992-ben ismerkedhettünk meg a módszerrel, melynek átadása tanfolyam keretében oktatható.
A prána a pránanadi filozófiája szerint egyfajta mindent átható erőteljes energia, ami támogatja az életfolyamatokat. Használata, ebből eredően, harmóniát hoz létre a fizikai és tudati szintek között.
A pránanadi hatásmechanizmusa
A pránanadi hatása
A pránanadi hatásmechanizmusát a módszer követői a következőképpen magyarázzák:
-
Életfolyamatokat támogat, valamennyi – fizikai, pszichikai, spirituális – síkon hat. Igazodik minden élő és élettelen egyéni igényeihez. Támogatja a személyiség fejlődésének folyamatát. Pozitívan befolyásolja a gyógyulási folyamatokat, enyhíti a fájdalmat, segít a félelem, harag, méreg, depresszió, aggodalom és kétségek közt lévő levertség legyőzésében.
-
Megkönnyíti a nehéz fizikai és pszichikai megterhelés leküzdését, segíti a tanulást. Előnyösen befolyásolja az emberekhez való viszonyulásunkat, komoly szerepe van a kapcsolatok építésében, ápolásában. Serkenti a kreativitást, növeli a teljesítő-képességet. Elősegíti az önmegismerést, támogatja a könnyebb beilleszkedést.
A pránanadiról részletesen
A prána, a jóga tanítása szerint minden energia ősforrása. Az élet megnyilvánulásának minden síkja a felvett és az el nem használt prána – vagy abszolút energia – rezgésétől, minőségétől függ. A prána egy összetett energiarendszer, ami nélkül a fizikai test önmagában nem létezhet.
A mindent átható prána vagy életenergia folytonos, állandó, meg nem szűnő mozgásban, rezgésben, áramlásban van, s az egész univerzumban mindenhol megtalálható.
A nadik és a csakrák a szervezet számára életenergiát vesznek fel az ember környezetéből, a kozmoszból, azután rezgésekké alakítják át, ami a fizikai és az energiatestek működéséhez, fenntartásához elengedhetetlenül szükséges.
A fennmaradt tibeti szövegekben 350 000 nadiról tesznek említést. A hangolási, avatási szertartások után már egy finomabb energiarendszeren keresztül képes az ember kapcsolatba lépni azokkal az erőkkel, amelyek a környezetében, a világegyetemben jelen vannak.
A testbe bejuttatott prána a nadikon halad keresztül, és azeken a vezetékeken kering, mint a vér az érrendszerben. A vezetékek olyan finomak, hogy szabad szemmel nem is láthatók; nem párosíthatók például idegekhez, erekhez, s azokál finomabb minőségben hálózzák be a test minden egyes pontját. Három fő nadit ismerhetünk, amelyekből oldalágak válnak ki. Ezek az oldalágak újabb oldalágakra oszlanak, mielőtt behálózzák a tekjes fizikai testet.
forrás : www.prananadi.hu
|