Az energia (csi, chi) gyógyítás
2009.11.29. 09:55
Ahhoz, hogy az energiakezelés módszere érthető legyen, tudnunk kell, hogy a kínai gondolkodásmód szerint az embernek nemcsak egy, a fizikai dimenziója létezik, hanem szellemi és az energiai is:
Ember = fizikai test + energia + szellem
A fizikai test: a különböző szervek, a csontok, az izmok a bőr stb. egy egészet alkotnak.
Az energia: az életben maradáshoz és a működés fenntartásához nélkülözhetetlen belső energia (csi, chi).
A szellem: a szellemet legegyszerűbben úgy írhatjuk körül, hogy ez az a rendszer, ami irányítja és szabályozza a testünket, ezért információs rendszernek is nevezik. Részét képezi az érzelem, a gondolatok, az intelligencia, a bölcsesség, a jellem stb.
Összefoglalva: a szellem adja a rendet, a fizikai test struktúrát, az energia (csi, chi) pedig hajt minket. Modern hasonlattal élve: a fizikai test a hardware, a szellem a software, az energia pedig lehetővé teszi a rendszer működését.
E három összetevő szorosan összefügg egymással:
-A fizikai test pl. hatással van az energiára (ha fáj valami, akkor gyengének érezzük magunkat) és a szellemre is ("ép testben ép lélek").
-Az energia oldaláról vizsgálva a viszonyokat: ha energikusak vagyunk, a világot is szebbnek látjuk és a testi fájdalmakat is jobban elviseljük.
-Végül a szellem hatása érvényesül a fizikai testre is (pl. ha valamivel elmélyülten foglalkozunk, akkor észre sem vesszük, hogy közben elvágtuk a kezünket) és az energiára is (pl. ha valamit örömmel csinálunk akkor az soha nem fáraszt bennünket annyira, mint a kényszerből végzett munka).
A modern orvostudomány jórészt csak az ember fizikai dimenziójával foglalkozik, diagnózisa is csak a fizikai testre vonatkozik, és ebből következően a terápia is fizikai lehet. Gyakran előfordul azonban, hogy elmegyünk az orvoshoz mert rosszul érezzük magunkat, és ő azt mondja, hogy nincs semmi bajunk. Valóban lehetséges, hogy fizikai szinten még minden rendben van, de az energiahálózatunkban vagy az információs rendszerünkben már megjelentek a problémák.
Nagyon gyakran halljuk azt is az orvosnál, hogy "ezzel együtt kell élni"! A tüneteket ugyan enyhítik valamilyen gyógyszerrel, de nem várható lényeges javulás. Ezeknek a betegségeknek gyakran az energiarendszerünk elváltozása az oka, amit fizikai eszközökkel (gyógyszer) nem lehet meggyógyítani. Ilyen pl. az asztma vagy a krónikus izületi fájdalmak stb. Az is lehetséges, hogy a probléma hátterében meg nem oldott érzelmi problémák húzódnak, pl.: pánikbetegség, emésztési gondok.
Az energiahálózatunk és az információs rendszerünk felmérése sok betegség esetén fel tudja tárni az elváltozásokat, olyan esetekben is, amikor a fizikai testben az még nem jelenik meg.
A három dimenzió szoros kapcsolata miatt az energia kezeléssel nemcsak az energiarendszerünk elváltozásait lehet gyógyítani, hanem hatunk a fizikai testre és az információs rendszerünkre is.
A csikung (más átírásban qigong, chikung, chi kung) egy gyűjtőfogalom, amit a kínai egészségmegőrző gyakorlatok széles körére használunk. A csi (más átírásban qi, chi) energiát, életerőt jelent, a kung pedig művelést, gyakorlást.
![](http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:BliWTnX9N9jTMM:http://www.timelessproductions.com/taichi/tai%2520chi%252002%2520sm.gif)
A kínai hagyományos gyógyászatban ez az életerő központi helyet foglal el. A csi a test energia-csatornáiban áramlik, amit nyugaton meridiánnak neveznek. Az egészség feltétele a csi megfelelő mennyisége és akadálymentes áramlása. Ez egyben minden csikung rendszer közös célja. A kínai modell szerint a csi elakadása rossz közérzetet, fájdalmat vagy megbetegedést okoz. Ha a csi áramlása akadályozott, akkor két dolog történik:
-Többlet csi halmozódik fel ott, ahol arra nincs is szükség. Ez olyan, mint amikor egy folyót eltorlaszolunk és a víz elönti a környéket.
-A test más részei nem kapnak elegendő csit. Ez ahhoz hasonlítható, mint amikor a gát másik oldalán kiszárad a folyó medre és elpusztul az élővilága.
A csikung gyakorlatok megszüntetik az energia gátjait és megnövelik a csi áramlását a testünkben. Ha a csi szabadon folyik, akkor ez az energia gyógyít és helyreállítja szervezetünk egyensúlyát.
A csikung gyógyító ága is így működik: a gyógyító érzékeli, hogy hol vannak energiazavarok, és energia kibocsátásával helyreállítja a szervezetben az energiaáramlást.
A kínai orvoslás részeként ismert akupunktúrával vagy gyógynövény terápiával ellentétben a csikung még kevésbé elterjedt, ezért mindmáig misztikum övezi a nyugati világban.
Miért fordul mégis egyre több ember a világon, köztük orvosok, tudósok a csikunghoz? Hatékony gyógyító ereje és filozófiájának letisztultsága, egyszerűsége miatt.
|