Chi Kung, Qi Gong
2009.11.29. 10:10
A csi levegőt, életerőt, energiát jelent.
A kung jelentése: erőkifejtés, művelés.
A csikung tehát nem más, mint az életenergia hosszantartó művelése.
A Chi Kung tudása több ezer éves. A Chinek három fő vonulata ismert a -földi ,emberi és az égi. Időszámításunk kezdetén már ismerték a Chi e három fő vonulatát, melyek mindegyike - ha különböző módokon is - hat életünkre és mi visszahatunk rá. A minket körülvevő világ energiái közül mindhárom gyűjtésére, minőségének változtatására lehetőségünk van a Chi Kung alkalmazásával, végső cél e három energia harmóniáján keresztül energia (bioenergia) szintünk növelése.
A Chi Kung az ember belső energiáinak gyógyító és harcművészeti célú hasznosításának ősi kínai tudománya. A Chi Kung szavak együttesen energia-működtetést, művelést jelentenek, amely folyamatos munkát, gyakorlást feltételez. A Chi Kungban a bennünk rejlő, meglévő készségeinket összpontosított, koncentrált erőkifejtés útján hozzuk felszínre, fejlesztjük tudássá majd a későbbiekben művészetté. Megjelenési formáját tekintve a Chi Kung speciális mozgás közbeni meditatív állapotban végzett készségfejlesztés, melyet mindenkinek saját magának kell végeznie. A gyakorló számára az ilyen önfejlesztés fő jelentősége a jó közérzet, a magasabb teljesítmény elérése, betegségek megelőzése és gyógyítása, röviden életminőségünk javítása.
|
|
|
A Chi (Csi, Ki, Qi) az életenergia, mely energiacsatornákban, meridiánokban folyik. 2+12 fő meridián hálózza be testünket, és kapcsolódnak egy-egy szervhez, melynek ellátásáról gondoskodnak. Amennyiben az energia valahol elakad, a blokk helyén hiány/többlet alakul ki. Az energiacsatornákon helyezkednek el az akupunktúrás pontok. Ezeken a pontokon segítik a megfelelő áramlás helyreállítását az akupunktúrával és az akupresszúrával. A meridiánok megfelelő energiaellátását segítik a különböző keleti masszázsok, és a mozgásformák (Chi Kung, Taichi) is.
A gyakorlatok hatását az akupunktúra figyelembevételével érthetjük meg legkönnyebben. A hagyományos kínai orvoslás elmélete szerint az egészség kulcsa a chi egyenletes és megfelelő keringése. Ezt biztosítja, illetve állítja helyre az akupunktúra, akupresszúra, a chikung, sok esetben kiegészítve moxával, köpölyözéssel, az étrend beállításával, illetve gyógynövények, teák alkalmazásával.
|
A Qigong (Chi kung) fajtái
A Qigong és az egészség összefüggéseinek felfedezése óta eltelt néhány ezer év alatt a kínai nép minden tagja gyakorolta a Qigongot. A különböző osztályba tartozó emberek négy jelentősebb iskolát, vagy fajtát alakítottak ki. A tudósok, orvosok, harcművészek és szerzetesek mind kialakították a saját jellegzetes Qigong-típusukat. A harci Qigong külső és belső stílusra bomlik, míg a vallási Qigong buddhista, taoista és tibeti stílusra osztható.
A tudósok azt a nézetet vallották, hogy a főbb betegségeket az érzelmi és spirituális kiegyensúlyozatlanság okozza. A meditáció eszközként szolgált az elme és a szellem szabályozására, s ezáltal az egészség megőrzésére, elérésére. A buddhista szerzetesek viszont a spirituális függetlenség, és végül a megvilágosodás állapotának elérésére törekedtek. A két csoport közül a buddhista (beleértve a tibetieket is) szerzetesek érték el a meditáció legmagasabb szintjeit, amire szinte semelyik Kínában honos másik stílus nem volt képes. Ám annak ellenére, hogy a Qigong két iskolája a spirituális meditációra helyezte a fő hangsúlyt, bizonyos Qigong-gyakorlatokkal is erősítették a fizikai testet.
Másrészről a kínai orvosok véleménye alapján a fizikai edzés sokkal fontosabb volt az egészség és a gyógyulás érdekében, mint a spirituális meditáció. Ezen túlmenően, a világi laikusoknak nagyon nehéz volt megtanítani a csendes meditációt, amely amúgy is nehezen felfogható és kivitelezhető. Ezért az orvosok által kifejlesztett Qigong-gyakorlatok főképp a fizikai egészségre és gyógyulásra összpontosítottak, főleg fizikai Qigong-mozdulatokkal. Az orvosok sokat merítettek az akupunktúrából és a gyógynövénytanból, így szabályozva a Qi betegség okozta kilengéseit.
|
A fennmaradt iratok alapján a különböző Qigong-iskolák képviselői úgy érzik, hogy valószínűleg a taoista Qigong volt a legteljesebb mind elméleti, mind fizikai hátterét nézve. Ennek oka, hogy a taoista Qigong egyformán fontosnak találta a spirituális és a fizikai oldalt. A különböző gyógynövények Qi-re gyakorolt hatását is vizsgálták, és e gyógynövényekkel felgyorsították, és egyenletesebbé tették saját fejlődésüket. Az étrend szerepének is jelentőséget tulajdonítottak a Qi-áramlás szempontjából, széles körű és gyakorlatias vizsgálatokat végeztek. Edzésmódszereik ezért gyorsan elterjedtek az egész kínai Qigong-társadalomban.
A csikung egy gyűjtőfogalom, amit a kínai egészségmegőrző gyakorlatok széles körére használunk. Ez az ősi módszer egyesíti a mentális koncentrációt, a légzéstechnikát és a testmozgást annak érdekében, hogy aktiválja és karban tartsa az életenergiánkat. Az egészség feltétele ugyanis a testünk energiacsatornáiban akadálytalanul áramló életenergia.
|
Milyen hatásokat érhetünk el a chi kung gyakorlásával?
-
stressz oldása, relaxáció
-
megelőzi a betegségeket és allergiákat
-
felgyorsítja a természetes gyógyulás folyamatát
-
segít megőrizni az érzelmi egyensúlyt
-
szellemi frissességet növel
-
növeli a vitalitást, a koncentrációs képességet
-
fejleszti a belső erőt
-
javítja a szexuális funkciókat
-
összességében javítja az életminőséget és életkilátásokat.
A chi kungot gyakorolva elérhetjük testünk, gondolataink és érzelmeink teljes harmóniáját, így egy energiával telt, egészségesebb élethez vezethet.
A chi kung tehát az emberi test, a lélek, a szellem és az energia ápolásának egy ősi kínai módszere, ami elősegíti az egészség-megőrzést a gyógyulást és a hosszú életet.
|
|
|