Claddagh-i gyűrű
2010.02.28. 09:38
Mintha csak erre a célra "találták volna fel" a XVI. században egy kis Ír faluról elnevezve, a Claddagh-i gyűrűt.
A gyűrű története
Az 1600-as évek vége felé, a Claddagh nevű kis ír halászfaluból származó Richard Ioyes-t egy hajóútja során, nem sokkal az esküvője előtt, algériai kalózok elrabolták, és rabszolgaként eladták egy mór aranyművesnek, ahol gyorsan kitanulta a finom fémmegmunkálás művészetét. Itt készítette később híressé vált gyűrűjét, hogy ébren tartsa szívében az otthon marad menyasszonya emlékét. 1689-ben III. Vilmos ült az angol trónra, és politikájának köszönhetően minden fogságban tartott alattvalóját a mórok visszaengedték a Brit szigetekre. A mór aranyműves ugyan felajánlotta Ioyes-nek, hogy ha elveszi egyetlen lányát feleségül, megkapja fele vagyonát is hozományként. Ioyes azonban ezt az ajánlatot visszautasította, és visszatért Claddagh-ba, ahol nagy örömére a menyasszonya várt rá. A fiatal aranyműves menyasszonyának adta a fogságban készített gyűrűt, és nem sokkal ezután összeházasodtak, Ioyes pedig aranyműves boltot nyitott a falujában.
A gyűrű jelentése
A Claddagh-i gyűrű mottója szerint „Szerelem és barátság uralkodjék mind felett”. A gyűrű hagyományosan csakis ajándékba adható (vagy kapható), magunknak sohasem vásárolhatjuk meg, ez szerencsétlenséget hoz.
A barátsággyűrűben három szimbólumot fedezhetünk fel. A szív a szeretetet (szerelmet) szimbolizálja. A szívet körülölelő kezek a barátságot jelképezik. A korona pedig a hűség metaforája. Az eredeti, az 1700-as évek elején felbukkanó gyűrűkön még megtalálható Richard Ioyes monogramja (R.I.), valamint az állandóságot, örökkévalóságot jelképező kis hajóhorgony is. Hagyományosan, a Claddagh-i gyűrűt háromféleképpen hordhatjuk:
1.) Jobb kézen, ha a szív kifelé mutat, azt jelenti, hogy a viselője szíve még szabad.
2.) Ha a szív a jobb kézen befelé mutat, azt jelenti, hogy az illetőnek udvarolnak, vagy legalábbis már rabul esett a szíve.
3.) Ha a gyűrű a bal kézen van, és a szív befelé, a viselője szíve felé áll, akkor az azt jelenti, hogy a viselője már örökre elkötelezte magát, „Szerelem és barátság uralkodik mind felett”.
Kialakulóban van egy negyedik módja is a viselésének. A gyűrű a bal kézen van, de a szeretetet, szerelemet jelképező szív kifelé áll, ez azt jelenti, hogy a viselője jegyben jár – vagy legalábbis komoly kapcsolatban él.
Kinek, miért?
A barátsággyűrűt, neve alapján nem kizárólag eljegyzési gyűrűként, hanem barátságunk és hűségünk jeleként legjobb barátunknak is ajándékozhatjuk. Ezzel kifejezzük, mennyire fontos számunkra annak a személynek a barátsága. Ez egyfajta ígéret, vagy elkötelezés az iránt, hogy örökre barátok leszünk. A barátság gyűrűnek azonban inkább eljegyzést megelőző jelentése van, vagyis azt jelenti, hogy komolyak a szándékaink, azonban a házasságra még nem állunk készen.
|