A TÜNDÉRFAJOK ÁTTEKINTÉSE
2010.03.07. 11:22
A LEVEGŐ TÜNDÉREI három általános típusba sorolhatók. Az elsőbe azok a szilfid-szerű lények tartoznak, akik a felhők között élnek és azokkal dolgoznak. Ők a tündérvilág (felhő)szobrászai. A következőbe a szelekkel és viharokkal kapcsolatos tündérek sorolhatók. Ők többnyire 1.2 – 1.5m magasak, igen formásak és gyönyörűek. És végül vannak azon óriási levegő szellemek, akik nagyon nagy magasságokban élnek, és hatalmas sárkányokhoz hasonlítanak, óriási fejjel, hosszú testtel és farokkal. Valamiféle erők és energiák központjai ők. Mindhárom típus leírása a 11. fejezetben található.
AZ ANGYALOK VAGY DÉVÁK sugárzó, rendkívül értelmes lények, akik segítik a természetet azáltal, hogy értik az Isteni Tervet. Ők irányítják a természet energiáit, és felügyelik a hozzájuk beosztott alacsonyabb fejlettségű tündéreket - amilyenek a fa szellemek, és akiknek feladata a szél vagy a felhők irányítása.
A FÖLD TÜNDÉREI alapvetően négy fő csoportra oszthatók, kettő ezek közül a felszínen él, kettő pedig a föld alatt. A felszínen élők nagy csoportja tartalmazza a fizikai testtel bíró fa szellemektől kezdve a széles körben elterjedt kis kerti vagy erdei tündérek típusait. A sziklák tündérei vagy gnómok csoportja egyike a föld alatti tündéreknek. Bővebb ismereteket az 5. fejezet ad róluk.
AZ ELEMENTÁLOK, ahogy nevükből is kitűnik, a természet alkotórészeinek szellemei, melyek a kabbalisták szerint a természet négy fő eleméből – levegő, föld, víz, tűz – emelkedtek ki az evolúciós fejlődés eredményeként. Gnómoknak (föld), szilfideknek (levegő), szalamandráknak (tűz), és sellőknek (víz) nevezik őket. H.P. Blavatsky a Theosophical Glossary c. művében azt írja, hogy földi atmoszféránk 5. 6. és 7. alsíkján létrehozott valamennyi alsóbbrendű, láthatatlan lényt elementálnak hívjuk. Ebbe beletartoznak a tündérek, dévák, dzsinnek, erdei emberek, szatírok, faunok, manók, koboldok, törpék, trollok, moha emberkék és mások, akik ebbe a csoportosításba besorolhatók.
A TÜNDÉREK alapvetően négy fő csoportra oszlanak – levegő, föld, tűz és víz tündérekre. Méretüket tekintve a skála a pillangó nagyságúaktól a méter alattiakon át a hatalmas fa szellemekig és szilfidekig terjed.
A TŰZ TÜNDÉREINEK másik elnevezése szalamandra.
A KERTI TÜNDÉREK a föld felszíni tündérek egyik elterjedt fajtája.
A GNÓMOK a föld tündéreinek egyik sziklákban élő fajtája.
A TERMÉSZET SZELLEMEK a dévák birodalmának azon lényei, akik a természet különböző területeinek alakításáért felelősek, mint pl. a levegő és a szél, a növények növekedése, a táj jellemzőinek alakítása, a tűz és a víz.
A SZIKLÁK TÜNDÉREI azok, akiket gyakran gnómoknak is hívnak. Előfordulhatnak mind a föld felszínén mind a föld alatt. A Grand Canyon nagy sziklatündéreiről a 10. fejezetben és máshol is esik szó.
A SZALAMANDRÁKAT úgy is emlegetik, mint a tűz tündéreit. A 10. fejezetben megtalálható egy, a föld alatti vulkáni területeket lakó osztályuknak leírása, továbbá a villámokkal és a felszíni tüzekkel kapcsolatos másiké is.
A SZILFIDEK a levegő szellemeinek egyik csoportját képezik. Nagy testűek, de nem érik el azt a fejlettséget, amit egy másik nagyszerű lények, a dévák csoportja. A felhő szilfideket a 11. fejezet tárgyalja, de szerepelnek a hurrikánról szóló 12. fejezetben is.
A FA SZELLEMEK nagyobb testűek, mint az erdei tündérek, és sűrűbb fizikai testtel rendelkeznek. Őket a 7. fejezet mutatja be.
A SELLŐK (klasszikus vagy kabbalista elnevezés) másik neve vízi szellem vagy vízi tündér.
A VÍZI BABÁK kicsiny, boldog teremtmények, akiket a tengerpartok közelében és a megtörő hullámokban találhatunk meg. Ők is vízi tündérek, de különböznek azoktól, akik a nyílt vizeket vagy az óceán mélyeit népesítik be, és azoktól is, akik patakok, vagy kisebb-nagyobb tavak lakói.
forrás : Dora van Gelden : AZ IGAZI TÜNDÉRVILÁG
|